یکی از عوامل بسیار مهمی که قبل از شیردوشی باید به آن توجه زیادی شود، نیاز دام  ( گاو –گوسفند – بز )  به نظافت پستانها و حفظ آرامش آن است. هورمون آدرنالین که در اثر وقوع استرس در بدن دام ترشح می­شود، با هورمون اُکسیتوسین تداخل نموده و راندمان شیردوشی را به شکل قابل توجهی کاهش می­دهد. از طرفی فشارهای ناشی از سیستم وکیوم شیردوشی خصوصاً در فصول سرد سال ممکن است منجربه ایجاد دردهای عصبی و ترک خوردگی در ناحیه پستان دام شود. عدم ضدعفونی موثر پستان دام ( گاو-گوسفند- بز ) قبل از شیردوشی، نه تنها انتقال بیماری ورم پستان دام  ( mastitis ) را در بین گله افزایش داده   و  باعث شیوع آن در فارم می­شود ، بلکه ممکن است باعث وارد شدن عوامل بیماریزا داخل شیر شده و منجربه انتقال بیماریهای مشترک بین دام و انسان گردد.

 

 

آمونيوم های چهار تايي، ترکيبات بيس بيگوآنيد

سپتی­ گارد-PAA  بر پایه پراستیک اسید فرموله شده و به منظور ضدعفونی پستان دام قبل از شیردوشی استفاده می­شود. این محلول عمل ضدعفونی­ کنندگی خود را با سرعت انجام داده و سپس تجزیه شده و از روی پستان دام حذف می­شود.
این محلول به نحوی فرموله و تولید شده است که بعد از رقت سازی خطری برای دام، کارگران و محیط زیست ندارد.  اثر بخشی پر قدرت این محلول در رقت­های بسیار پایین و عدم ایجاد مقاومتهای میکروبی به دلیل تنوع مکانیسمهای عملکرد، این محلول را به عنوان محصولی مقرون به صرفه، ایمن و با کارایی بالا معرفی نموده است.
باید توجه داشت، چون عوامل مختلفی در بروز و شیوع بیماری ورم پستان دام ( mastitis ) موثر هستند، به منظور جلوگیری  از این بیماری باید از ضدعفونی کننده­ای استفاده نمود که روشهای مختلفی را برای از بین بردن عوامل بیماریزا انتخاب نماید.

سپتي گارد P100 را مي توان با رقت 1:2 و به صورت رقيق شده بکار برد.2/3 فنجان تيت را از سپتي گارد P100 پر کنيد و پس از هر بار دوشش، نوک پستان دام را داخل فنجان تيت فرو بريد، بطوريکه کاملا به محلول آغشته شود. سپتي گارد P100 حداکثر بعد از گذشت 2 دقيقه تماس، بيشترين قدرت ضدعفوني کنندگي خود را اعمال ميکند.

۱، ۵ و ۲۰ لیتری